Sezon urlopowy to najczęstszy okres, w którym dochodzi statystycznie do największej ilości włamań do mieszkań czy domów jednorodzinnych. Zazwyczaj w obiektach wolnostojących, systemy alarmowe to codzienność. Dzięki obecności czujników włamaniowych, właściciel domu jest niemal przekonany, że system jest wystarczający i odporny na wtargnięcie niepożądanych gości. Podczas remontu lub budowy domu, warto zawczasu pomyśleć o montażu tego typu instalacji, które stanowią zupełnie inną barierę niż drzwi antywłamaniowe czy okna. Na co zwrócić uwagę i jakie są podstawowe elementy systemów alarmowych? Na to i inne pytania, znajdą Państwo odpowiedź w poniższym artykule.
Główne zadanie instalacji alarmowej
Jedną z najważniejszych kwestii, na której nam zależy jest ochrona domowników i własne bezpieczeństwo. Wprowadzając się do nowego mieszkania czy domu, warto odpowiednio zabezpieczyć swoje cztery kąty. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest montaż systemu alarmowego, którego zadaniem jest reagowanie na określone zdarzenia, takie jak niepowołane otwarcie drzwi i okien czy ruch osób w danym polu widzenia. Po wykryciu takich zdarzeń, zamontowany w domu system alarmowy sygnalizuje zajście za pomocą sygnału dźwiękowego oraz świateł. Alarm najczęściej montowany jest nie tylko w celach sygnalizacyjnych, ale też odstraszających potencjalnych złodziei.
Firmy odpowiedzialne za projektowanie i produkcję systemów alarmowych, kierują się rozporządzeniem MSWiA, w którym zawarte są wszelkie wymagania odnośnie domowych systemów antywłamaniowych i nie tylko.
Czym jest centrala alarmowa?
Sercem niemal każdego systemu alarmowego jest centrala alarmowa, czyli urządzenie do sterowania pracą całego systemu, sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem chronionego obiektu. Nadzór ten polega na ochronie przeciwwłamaniowej, ale też kontroli prawidłowego funkcjonowania obiektu. Dzięki temu w sposób ciągły, monitorowany jest stan alarmów. Ponadto centrala jest odpowiedzialna za uruchamianie wszelkich niezbędnych powiadomień. Do tego urządzenia mogą być podłączone różne czujki alarmowe, dlatego rodzaj i sposób alarmowania zależy od algorytmów, które zostaną zaprogramowane przez instalatora. Rozumiemy przez to, że centrala zupełnie inaczej może zareagować na sygnał z czujki pożarowej czy gazu, a inaczej z czujnika kontrolującego poziom wody.
W naszej ofercie znajdują się centralne, które są przeznaczone do obiektów prywatnych, a także do obiektów biznesowych i przemysłowych. W zależności od rodzaju i modelu, urządzenia te mają możliwość włączenia do zintegrowanego systemu zarządzania, możliwość rozbudowy i konfiguracji, a także ogromny wybór wysokiej klasy urządzeń współpracujących.
Sygnalizator alarmowy – jaki wybrać?
Głośny sygnał i efekt świetlny to jedne z pierwszych skojarzeń z alarmem. Głównym zadaniem sygnalizatorów alarmowych jest powiadomienie domowników czy właścicieli obiektów o działaniach niepożądanych w czasie ich nieobecności i nie tylko.
Podczas poszukiwań i zakupu systemu alarmowego, warto odpowiednio dobrać sygnalizatory, których prawidłowe zastosowanie wymaga nie tylko doświadczenia, ale i wiedzy teoretycznej w tym kierunku.
Obecnie na rynku możemy wyróżnić różne czujki ochrony zewnętrznej, między innymi ruchu, które pozwalają na wykrycie obecności włamywacza, zanim jeszcze spowoduje on szkody w budynku.
Kolejne, warte uwagi są czujki ochrony obwodowej. Zaliczamy do nich między innymi czujki kurtynowe, które umożliwiają stworzenie niewidocznego płotu, którego naruszenie wywoła alarm i w najlepszym przypadku odstraszy włamywacza. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również czujki magnetyczne, które montuje się w ramie drzwi lub okien. Na rynku dostępne są modele, które swoim wyglądem zbliżone są do stolarki otworowej, dzięki czemu są niemal niewidoczne. Ponadto warto nadmienić akustyczne czujki stłuczenia szyby, czujki wibracyjne, a także aktywne bariery podczerwieni.
Montując system alarmowy w domu, najczęściej możemy także wybrać czujki gazów, zalania czy dymu i ciepła.
System powiadamiania o zagrożeniu
Podstawowym, a nawet najważniejszym elementem każdego systemu alarmowego jest funkcja powiadamiania o wykryciu potencjalnego zagrożenia na terenie posesji i nie tylko. Należy zatem zaznaczyć, że różnego rodzaju urządzenia, takie jak telefony czy tablety, mogą pełnić istotną rolę w systemie.
Większość urządzeń, należących do grupy systemów alarmowych posiadają obecnie funkcję, która pozwala na sprawną komunikację z właścicielem obiektu, nawet w przypadku, gdy zawodzi sieć internetowa. Proces ten realizowany jest na kilka sposób, takich jak wiadomość SMS z transmisją danych, zdjęcia, filmy, a także wiadomości głosowe.
Dodatkową funkcją, o której warto wspomnieć jest możliwość zdalnego sterowania i mobilny dostęp do systemu alarmowego. Dzięki temu, nawet jeśli nie ma nas w domu, możemy kierować pracą całego systemu alarmowego. Zalicza się do tego sterowanie oświetleniem, roletami zewnętrznymi, bramami wjazdowymi, a nawet ogrzewaniem. Uruchomienie każdej z poszczególnych akcji, możliwe jest na kilka sposób, między innymi poprzez wysłanie wiadomości SMS z aplikacji mobilnej.
Ponadto mobilny dostęp do konfiguratora to wygodne rozwiązanie, z którego można korzystać z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy program GX Soft, który jest wyposażony w intuicyjny interfejs.
Wykorzystana technologia to nie wszystko, bowiem wzięto pod uwagę także ryzyko wystąpienia awarii. W takim przypadku, gdy awarii ulegnie sieć telefoniczna, urządzenia skorzystają z sieci komórkowej jako zapasowego toru łączności i komunikacji. W ten sposób będą pełnić rolę bramek GSM, dzięki czemu możliwy będzie zdalny dostęp do panelu zarządzania i konfiguracji systemem alarmowym.